Kokių žaislų vaikai nori, ir kokių jų reikia

Dažnai zaislai vaikams, kuriuos mes suteikiame savo mažyliams, yra tarsi kompromisiniai. Vienokių žaislų vaikai nori, kitokių jiems reikia, dar kitokius gauna, ir išvis kitokių norėtų tėvai (kad vaikai jais žaistų).

Kompiuteriai ir skaitmeniniai žaislai

Vaikų žaislaiTurbūt patys geriausi zaislai vaikams, daugeliui žaislų – ta kompiuterių pasaulio elementai. Vaikams jau prieš 30 metų patiko žaisti kompiuterinius žaidimus, kai šie buvo labai paprasti. Dabartiniaai žaidimai gali nukeldinti į visiškai kitą realybę. Ir suaugusieji kartais jaučiasi per daug paveikti tos realybės, per daug į ją įsitraukę, tad vaikams irgi nesunku susipainioti, kur yra kas. Tad kompiuteriniai žaislai ir žaidimai yra labai paveikus dalykas. Virtuali realybė vilioja labiau negu reali, pasitelkdama patrauklius vaizdus, formas, spalvas, tekstūras. Galima žaisti ir specialia kompiuterių konsole, ir kompiuteriu, ir išmaniuoju telefonu, ir planšete, ir specialiais žaidimų aparatais. Tačiau tėvai retai kada nori, kad vaikai daug laiko leistų žaidimų apsuptyje. Jų poveikis nėra visiškai aiškus, panašu, kad yra ir teigiamų, ir neigiamų dalykų, susijusių su žaidimais. Visgi, tėvai dažnai to neleidžia ir stengiasi, kad vaikai kuo vėliau pažintų realybę virtualią, nes tiki, kad tai kelia priklausomybę, galbūt bukina ar labai apriboja vaiką. Kiti tėvai, ypač kuriems reikia daugiau laisvo laiko ir per jį kažkuo vaikus užimti, suteikia jiems daugiau progų žaisti.

Knygos

Iš senų laikų knygos laikomos pavyzdingu dalyku. Jeigu yra stereotipas, kad kompiuteriniai žaidimai blogi, tai lygiai taip pat neteisingas yra ir stereotipas, kad knygos yra gerai. Tai juk ne sportas ir ne daržovės – tai kažkoks turinys, kažkieno sugalvotas ir atspausdintas. Taip, vaikams reikia lavinti raštingumą ir skaitymą, formuoti kalbą ir judinti vaizduotę. Tačiau knyga knygai nelygu, kaip ir žaidimas žaidimui nelygus. Gali būti tokių blogų knygų, kad jos tiesiog sugadins vaikus. Visgi kažkodėl knyga vis dar turi gerbtiną statusą, nors dauguma knygų – siaubingai blogos.

Minkšti žaislai

Tiek vaikai, tiek tėvai paprastai turi kompromisinę nuomonę dėl minkštų žaislų – jie patinka visiems. Vaikui malonu prisiglausti prie švelnaus meškučio, zuikučio ar kitokio minkšto žaislo. Tai ramina, padeda užmigti naktį, ugdo vaizduotę (vaikai dažnai įsivaizduoja, kad tie žaislai yra kaip gyvi). O tėvams ramu, kad vaikai žaidžia su tokiais standartiniais žaidimais, su kokiais žaidė ir patys vaikystėje. Iš tiesų, tėvai dažnai mieliau mato vaikus žaidžiančius su dalykais, kuriais žaidė vaikystėje jie patys. Kadangi jie tada patys yra bandę, žino to žaislo poveikį, sudominimo mechanizmą ir tai, kodėl jis naudingas ar pavojingas. O štai nauji žaislai – visai nepažįstami. Ir dėl to sunku pasakyti, ar gerai, ar blogai juos naudoti. Tad dažnai tiesiog suteikiama proga rinktis ir iš senų žaislų.

Galvosūkiai, dėlionės

Dažnai tokie zaislai vaikams yra naudingi ir netgi priskiriami lavinamųjų žaidimų kategorijai. Yra įvairių pažinimo žaidimų, kurie iš tikrųjų suteikia galimybę lengvai ir greitai pažinti gyvūnus, spalvas, skaičius, raštą. Kada žaidžiama su tokiais žaislais, vyksta tam tikras mokymasis. Tik vėliau, kai nueisime į mokyklą, mums mokymasis ims asocijuotis su kažkuo žiauraus ir nemalonaus. O iki tol žaidimų forma mes išmokstame labai daug visko. Jeigu norite vaikui nupirkti gerą galvosūkį, žaidimą mokymuisi, reikia parduotuvėje arba interneto parduotuvėje iškart tokio ir teirautis, ieškoti.

Ryškūs ar stilingi žaislai

Dar viena žaislų kategorija yra tie žaislai, kurie patinka stilingiems tėvams. Tarkime, miesto dama, turinti stilingus namus, sodą ir drabužius, mažiausiai norėtų, kad gimus vaikui, namai apsikrautų kažkokiais kičą primenančiais neskoningais ryškiaspalviais žaidimais. Ryškiaspalvės, prastai suderintos, blizgančios barbės bei jų suknelės, bjaurūs spalvoti kiniški pliušiniai žaislai – tai žaislų kičo klasika. Ir vaikui kičą labai lengva pamėgti, nes jį traukia dirgikliai: spalvos, šviesos, kvapai. Kad ir kai tai siaubingai vėliau įsikomponuotų jūsų namuose. Tad tėvai dažnai, jeigu jie turi savo skonį ir stilių, nori tuos žaislus siūlyti visai kitokius: paprastus, stilingus, skandinaviško stiliaus, baltus su santūriais pamarginimais.

Kaip tėvams įtikinti vaikus rinktis geresnį žaislą

Tačiau čia taip pat kyla tam tikras nuomonių dėl žaislų konfliktas. Mat ne tik tėvai, aišku, turi savo nuomonę, bet ir vaikai. Jie tai tikrai žino, kokių nori žaislų. Ir ką, jeigu tėvai siūlo visai kitokius? Problemų čia gali susidaryti daugiau negu tikėtasi. Tačiau ką jau padarysi, jos tokios yra. Tėvams tenka išradingai, taip pat žaidimo forma siūlyti gražesniuosius žaislus. Galima, pavyzdžiui, padaryti balsavimą, kurio metu vaikai ir tėvai balsuoja dėl žaislų pasirinkimo. Arba pakišti daug gerų alternatyvų, iš kurių vaikas vis tiek išsirinks tokius žaislus, kokių norės. Jeigu ne uždrausime, o leisime rinktis, skatinsime pasirinkti tikrai gerą žaislą, kritikuosime prastus – tuomet vaikas ras sau ir tėvams patinkantį žaislą.

524
Ačiū!
Klaida!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *